لوله‌ پلی اتیلن به سبب مقاومت بسیار بالا و همچنین ویژگی‌های کلیدی و منحصر به فردی که نسبت به لوله‌های آهنی و بتنی دارند، توانستند تا در صنعت آتش نشانی هم راه باز کنند و مورد استفاده قرار بگیرند.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا بیشتر با کاربرد لوله پلی اتیلن در آتش نشانی آشنا شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم آتش نشانی به مطلب زیر توجه کنید.

علت کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم آتش نشانی چیست؟

لوله‌کشی سیستم آتش نشاني با توجه به حساسیت بالای ایمنی مجتمع های بزرگ صنعتی باید دارای مشخصات منحصر بفردی باشد که این سیستم‌ها را همیشه آماده بکار نگه دارد که در زمان بروز حادثه بتواند از وقوع فاجعه هاي بزرگ جلوگیری نماید.

لوله‌ پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن شرکت پارس اتیلن کیش با داشتن مشخصات فنی عالی براي تحمل فشار‌های بالای کاری از ۴ تا ۲۵ بار، ضدخوردگی بودن، عدم رسوب گذاری و… لوله و اتصالات پلی اتیلن را به عنوان بهترین انتخاب مجریان و کارفرمایان در طول سال های گذشته مطرح بوده است. شرکت پارس اتیلن کیش با داشتن تجارب گرانقدری که در تامین لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن پروژه‌های آتش نشاني دارد می تواند به عنوان مشاوری مجرب در این زمینه به کلیه پیمانکاران و کارفرمایان مشاوره فنی نیز ارائه دهد.

این لوله ها در اجرای پروژه‌های بزرگ اطفاء حریق (آتش نشانی) برای تامین آب سال‌هاست که به عنوان بهترین گزینه مورد استفاده پیمانکاران و مجریان سیستم‌های آتش نشاني قرار گرفته است.

برای دریافت مشاوره پیش از خرید لوله پلی اتیلن برای آتش نشانی با کارشناسان ما در تماس باشید.

استاندارد لوله آتشنشانی  Approval Standard for Polyethylene Pipe & Fittings for Underground Fire Protection

کاربرد لوله پلی اتیلن در آتشنشانی

کاربردهای لوله پلی اتیلن در آتش نشانی را بیشتر بشناسید

یکی از اساسی‌ترین کاربردهای لوله پلی اتیلن در آتش نشانی، کاربرد آن جهت اطفای حریق یا همان خاموش کردن آتش است. در این سیستم‌ها از لوله‌هایی با جنس پلی اتیلن استفاده می‌شود تا آب و مواد مهار حریق برای خاموش کردن آتش توزیع شود.

دیگر کاربردهایی که ممکن است از لوله‌های پلی اتیلنی در آتشنشانی ببینید، عبارتند از:

سیستم‌‌های اسپرینکلر

سیستم اسپرینکلر یا سیستم پاشش آب، روشی ربای کنترل آتش سوزی و تا حد زیادی سرکوب کردن آن است. معمولاً این سیستم‌ها در سقف خانه و آپارتمان‌ها به کمک لوله‌های پلی اتیلنی کار گذاشته می‌شوند و در صورت وقوع حریق، آب را از طریق لوله‌های پلی اتیلنی آتش نشانی به سمت سیستم آب فشان آتش منتقل می‌کند.

سیستم‌های آب فشان آتش

سیستم آب فشان آتش مجموعه‌ای از تجهیزات مورد نیاز برای اطفاء حریق به کمک آب می‌باشد که حین آتش سوزی، با افزایش حرارت محیط فعال و پاشیدن آب به سمت آتش؛ موجب مهار آتش سوزی می‌گردد.

سیستم آب فشان آتش همان سنسور پخش کننده آبی است که در اغلب آپارتمان‌ها در داخل سقف قابل مشاهده می‌باشد.

لوله‌های آتش نشانی

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای لوله پلی اتیلن در آتش نشانی، لوله‌هایی است که به پمپ آب متصل بوده و با پخش آب؛ می‌تواند به مهار آتش سوزی کمک کند. این لوله‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند و می‌توانند آب را با فشار زیادی از پمپ به سمت محل آتش سوزی منتقل کنند.

اگر لوله پلی اتیلن آتش نشانی با کیفیت می‌خواهید، با ما در ارتباط باشید.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن در صنعت آتش نشانی

با توجه به مزایایی که لوله‌های پلی اتیلنی دارند، کاربرد آن‌ها در آتش نشانی هم بیشتر و متنوع تر شده است. از جمله مهم ترین مزایای لوله پلی اتیلن در آتشنشانی، عبارتند از:

 • طول عمر مفید بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • سازگاری با آب‌های اسیدی
 • خاصیت انعطاف پذیری بالا
 • سبک بودن و آسانی در جا به جایی
 • قابلیت اتصال مطمئن و بدون نشتی
 • برخورداری از خاصیت هیدرولیکی مناسب
 • مقاومت در برابر اشعه فرا بنفش خورشیدی
 • مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و رانش زمین

با این حال دو خاصیت مقاومت در برابر خوردگی و همچنین انعطاف پذیری بالای لوله‌های پلی اتیلنی، باعث شده است تا به لوله و اتصالاتی پرکاربرد در آتشنشانی تبدیل شوند.

برای خرید لوله‌های پلی اتیلن مناسب برای آتش نشانی با ما تماس بگیرید.

 لوله‌های پلی اتیلنی، مقاوم در برابر لرزش و رانش زمین

یکی از مهم‌ترین مزایای لوله‌های پلی اتیلن آتش نشانی، مقاومت این محصولات نسبت به ضربه، فشار، ارتعاشات و لرزش‌ها، رانش و زمین لرزه‌ها و جابجایی خاک می‌باشد. همین امر باعث شده تا به جای استفاده از لوله و اتصالات آهنی و بتنی، از این لوله‌ها به صورت زیر زمینی استفاده گردد و آسیبی به سلامت آب و همچنین خطوط لوله آتش نشانی وارد نشود.

انواع لوله های آتش نشانی

لوله‌های آتش نشانی با توجه به نوع کاربردی که دارند، می‌توانند در دسته بندی های مختلفی تولید شوند که عبارتند از:

لوله‌های نواری یا پارچه

این لوله ها پارچه‌ای هستند و شکلی نواری و نازک دارند که بعد از وارد شدن جریان آب به داخل آن، به لوله‌ای بزرگ و مقاوم تبدیل می‌شوند.

لوله های پلی اتیلنی

لوله‌‌ پلی اتیلن آتش نشانی لوله‌هایی استوانه‌ای و مشکی رنگ هستند که از مواد اولیه و گرانول‌های خود رنگ با گرید PE100 یا PE80 تهیه و تولید می‌شوند.

لوله های خرطومی

لوله‌های خرطومی مناسب برای آتش نشانی به منظور تامین آب مورد استفاده قرار می‌گیرند و از جنس لاستیک‌های نیمه سخت و مقاوم هستند. این لوله‌های توسط حلقه‌هایی مارپیچی به منبع آب متصل می‌شوند تا حین آبگیری، جمع شدگی لوله رخ ندهد.

بیشتر بخوانید: لوله پلی اتیلن دو جداره یا کاروگیت را بیشتر بشناسید.

پرکاربردترین لوله‌های پلی اتیلنی در صنعت آتشنشانی

لوله پلی اتیلن مناسب در صنعت آتش نشانی با توجه به استاندارد تولید و همچنین نوع ماده اولیه‌ی به کار رفته، انواع و اقسام گوناگونی دارند که عبارتند از:

لوله پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE):

این نوع از لوله پلی اتیلن آتشنشانی به صورت زیر زمینی مورد استفاده قرار گرفته و برای اتصال شبکه‌های اطفاء حریق به صورت زیر زمینی به کار گرفته می‌شود.

همچنین به دلیل چگالی (دانسیته) بالای مواد اولیه، از Safety Factor به نسبت بالایی برخوردار می‌باشد.

سیستم لوله پلی پروپیلن رندوم (Polyethylene Pipe Random):

این لوله در داخل یک لایه‌ی فایبر گلاس قرار داشته و مطابق با استاندارد جهانی UNE-EN 13501 تولید می‌شود. این استاندارد، عاملی برای کاهش اشتعال پذیری لوله‌ها و افزایش کاربرد لوله پلی اتیلن در سیتسم آتش نشانی می‌باشد.

سیستم لوله‌های پلی وینیل کلراید-کلر (PVC-C):

این لوله‌های در برابر حرارت و اشتعال پذیری مقاوم هستند و برای به کار بردن در سیستم آتش نشانی و در دماهای بالا، مناسب هستند.

ویژگی‌های کلیدی لوله پلی اتیلن در آتش نشانی

۵ ویژگی کلیدی لوله پلی اتیلن در آتش نشانی عبارتند از:

 1. دوام استثنائی:

یکی از برجسته ترین ویژگی‌های لوله پلی اتیلن مناسب برای آتش نشانی، مقاوم بودن و دوام استثنائی در برابر دمای بسیار بالاست. این یعنی لوله و اتصالات پلی اتیلنی می‌توانند در شرایط آتش سوزی و برای مهار حریق به کار بروند.

قیمت اتصالات پلی اتیلنی را اینجا بخوانید.

 1. قیمت مناسب:

این محصولات نسبت به لوله‌های فلزی و آهنی قدیمی، قیمت کمتری دارند و گزینه‌ای مقرون به صرفه و اقتصادی به شمار می‌روند.

لیست قیمت روز لوله پلی اتیلن آتش نشانی را از اینجا ببینید.

 1. سبکی و وزن کم:

با توجه به اینکه جنس این لوله‌های از اتیلن‌های پلیمریزه شده است، وزن سبک تری دارند و حمل و نقل آسانی دارند.

 1. انعطاف پذیری بالا:

لوله‌های پلی اتیلنی در آتش نشانی به آسانی قابل حمل هستند و با توجه به انعطاف بالایی که دارند، می‌توانند به راحتی جابجا شوند و دسترسی آتش نشانان به مناطق مختلف یک ساختمان در حال سوختن را فراهم می‌کند.

 1. مقاومت در برابر زنگ زدگی:

لوله پلی اتیلنی زنگ نمی‌زند. در نتیجه اگر این تجهیزات در صنعت آتش نشانی مورد استفاده قرار بگیرد، دچار زنگ زدگی نشده و به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت لوله پلی اتیلن آتش نشانی

معمولاً قیمت لوله پلی اتیلن برای سیستم آتش نشانی دائماً دچار نوسان و تغییر می‌شود و هیچ گاه قیمت ثابتی ندارد. مگر آنکه قیمت مواد اولیه یا دلار ثابت بماند و تغییری نکند.

پارامترهای مهمی که موجب تغییر قیمت لوله پلی اتیلن آتش نشانی می‌‌شوند عبارتند از:

 • نوسانات قیمت ارز و دلار
 • قیمت ترانزیت و حمل گرانول‌ها
 • نوسانات قیمت مواد اولیه در بورس
 • قیمت ترخیص کالا از گمرک‌های داخلی
 • هزینه ساخت و تولید لوله و اتصالات در کارخانه
 • هزینه حمل و نقل جا به جایی مواد اولیه از پتروشیمی تا کارخانه

اگر می‌خواهید از لیست قیمت روز لوله پلی اتیلن مطلع شوید، کلیک کنید.

پارس اتیلن کیش، برترین تولید کننده لوله پلی اتیلن در ایران

شرکت پارس اتیلن کیش با بیش از دو دهه سابقه تولید و ساخت انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن و همچنین منهول پلی اتیلن، به یکی از برترین تولید کننده‌های لوله و اتصالات از جنس پلی اتیلن تبدیل شده است.

این مجموعه با استفاده از مواد اولیه و گرانول‌های مرغوب و درجه یک، محصولاتی با کیفیت جهانی تولید کرده و نه تنها با پروژه‌های نفتی و گازرسانی در داخل کشور؛ بلکه با پروژه‌های خارجی نیز همکاری داشته است.

این مجموعه از آزمایشگاه تخصصی کنترل کیفیت در داخل کارخانه خود برخوردار است. این یعنی تمامی تست‌های بررسی کیفیت لوله و اتصالات بدون خارج شدن لوله از کارخانه و به محض تولید شدن بر روی محصولات صورت می‌گیرد.

برای خرید لوله پلی اتیلن آتش نشانی می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

سبک است، انعطاف بالایی دارد، طول عمر بالایی دارد، در برابر حرارت و خوردگی و ضربه مقاوم است و همچنین هزینه نگهداری و تعمیرات پایینی دارد.
قیمت لوله پلی اتیلن آتش نشانی تحت تاثیر معیارهای مختلفی مانند نوسان ارز و هزینه گمرک و هزینه تولیدات قرار دارد که در کاهش و افزایش قیمت آن موثر است و نمی‌توان قیمت دقیقی برای این لوله ها داد.
بله. این لوله ها به دلیل انعطاف و تنوع بالایی که دارند، می‌توانند به راحتی در سیستم اطفای حریق ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرند.
به طور میانگین، لوله‌های پلی اتیلن آتشنشانی می‌توانند ۵۰ سال یا بیشتر از آن عمر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *