مزایای لوله پلی اتیلن و مقایسه آن ها با سایر لوله ها

مزایا استفاده از لوله های پلی اتیلن

۱- مقاومت در برابر پوسیدگی، سایش و ضربه

این خاصیت عامل افزایش قابل توجه عمر مفید این لوله‌ها نسبت به لوله‌های دیگر می‌باشد. به عنوان نمونه میتوان به طرحی اشاره كرد كه در سال ۱۹۹۶ در كشور عمان و برای گروه اجرا شده است. با اجرای این پروژه ۱۹ كیلومتر خط لوله كربن-استیل كه در اثر خورندگی شدید از بین رفته بود، با لوله های پلی اتیلن از گرید (PE 100 (Water/ Crude تعویض گردید. در این طرح با توجه به شرایط محیطی عمر كاری لوله های پلی اتیلنی حداقل ۱۵ سال در نظر گرفته شده است. از سال ۱۹۹۶ تاكنون هیچگونه نقیصه و نشتی در این لوله ها گزارش نشده است در حالیكه دوره كاركرد مفید لوله های فولادی در همان شرایط، حداكثر ۲ سال بوده است.

۲- مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر خوردگی گالوانیكی

این خصوصیت در واقع مهمترین عامل استفاده از این لوله‌ها در دریا می‌باشد چرا كه تركیب هوا و آب، خصوصا آب دریا، برای لوله‌های فلزی متعارف بسیار خورنده است. شایان ذكر است خوردگی گالوانیكی لوله‌های پلی‌اتیلن تقریبا صفر است.

۳- خاصیت انعطاف پذیری مناسب

این خاصیت باعث سهولت نصب این لوله ها شده و همچنین باعث صرفه جویی در مصرف اتصالات می‌گردد. شعاع مجاز خمش لوله پلی اتیلن به طور متوسط ۲۰ برابر قطر خارجی آن می باشد.

بیشتر بخوانید: انواع لوله پلی اتیلن

۴- سبكی وزن

این لوله ها نسبت به لوله های فولادی دارای وزن بسیار كمتری می باشند در نتیجه حمل و نقل و انبار نمودن آنها آسانتر بوده و با هزینه كمتری انجام می‌شود.

۶ -مقاومت عالی در برابر زمین لرزه و رانش زمین

با توجه به میزان ضریب كشش بالا در مواد پلی اتیلن و استحكام كافی در برابر فشار ضربه‌ای، لوله های پلی اتیلن بهترین مقاومت را در برابر ارتعاشات زمین لرزه و جابجایی لایه های خاك نشان می‌دهند. به عنوان مثال در اطلاعات خسارات وارد بر لوله پلی اتیلنی در اثر زلزله کوبه ژاپن میزان خسارات صفر بوده است.

۷- قابلیت اتصال بسیار محكم، بدون نشتی و در عین حال انعطاف پذیر

جوش لب به لب یا (الكتروفیوژن) این اتصال قوی به وسیله جوشكاری یا اتصال از طریق فلنج و حاصل می‌گردد.

بیشتر بخوانید: اتصالات پلی اتیلنی چیست؟

۹ -دارا بودن خصوصیات هیدرولیكی بسیار مناسب

به علت سطح داخلی كاملا صاف و صیقلی، این لوله ها در مقایسه با لوله های دیگر از افت اصطحكاكی بسیار كمتری برخوردار می باشند در نتیجه در بسیاری اوقات برای عبوردادن دبی مشخصی از سیال، در مقایسه با سایر انواع لوله ها خصوصا وقتی طول خط لوله زیاد است. موضوع فوق در مقایسه با لوله های فولادی، (قطر كمتری خواهند داشت) بسیار برجسته می‌باشد، چرا كه در لوله‌های فولادی جهت پوشش داخلی معمولا از یك لایه سیمانی استفاده می‌شود كه این لایه علاوه بر كاهش سطح مقطع موثر لوله باعث افزایش زبری گشته، افت فشار بالاتری ایجاد می‌گردد. تامین لوله‌های فولادی با قطر بالاتر به تنهایی می‌تواند بسیاری از اختلاف هزینه‌های خرید لوله را پوشش دهد.

۱۰- هزینه پایین تعمیر و نگهداری

به دلیل خصوصیات مناسب لوله های پلی اتیلنی، معمولا این لوله ها در یك بازه زمانی طولانی نیاز به تعمیر ندارند و در صورت نیاز به تعمیر، این كار با هزینه پایینی امكانپذیر خواهد بود. این در حالی است كه تعمیر لوله های فولادی با مشكلاتی همراه می باشد (و بالطبع با هزینه بالایی انجام میشود). از جمله عدم امكان تعمیر پوشش لوله در بستر دریا.

۱۱ – مقاومت در برابر مواد شیمیایی

محیط های اسیدی و بازی و همچنین بسیاری از محلولها و مواد شیمیایی تاثیری بر پلی اتیلن نمی گذارند. همین امر یکی از مهمترین مزیت های لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن می باشد. لیست بسیاری از مواد شیمیائی که بروی لوله و اتصالات پلی اتیلن تاثیرگذار نیستند.

۱۲ – جریان پذیری عالی داخلی

از آنجائیکه سطح درونی لوله و اتصالات پلی اتیلن صاف و با زبری بسیار پائین است، سیالات درون آن جریان سریعی دارند و این به سبب ضریب زبری حدود ۰٫۰۰۷ لوله و اتصالات پلی اتیلن پارس اتیلن کیش می باشد.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره لوله های پلی اتیلن می توانید با کارشناسان فروش پارس اتیلن کیش در تماس باشید.