خرید لوله پلی اتیلن

موارد مهم در خرید و انتخاب لوله و اتصالات پلی اتیلن

نحوه خرید لوله پلی اتیلن

هنگام خرید لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن , توجه به مواد اولیه مصرفی ، تجهیزات کارخانه تولید کننده , اعتبار و شهرت کارخانه باید مورد توجه قرار گیرد و اکیدا توصیه می‌شود لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن را از یک کارخانه معتبر تهیه کنند. در تولید لوله‌های پلی اتیلن مهم ترین فاکتور علاوه بر مواد مصرفی ، خط تولید نیز مهم می باشد. همچنین اگر کیفیت مواد اولیه مصرفی مرغوب نباشد و یا مواد ضایعاتی باشند عمر مفید لوله را کاملا کاهش داده و همچنین اگر لوله پلی اتیلن تولید شده با این مواد برای انتقال آب مورد استفاده قرار گیرد کاملا سرطان زا خواهد بود.

دلیل تفاوت قیمت لوله های پلی اتیلن

دلیل تفاوت قیمت خرید لوله پلی اتیلن

چرا قیمت برخی از لوله های پلی اتیلن بسیار ارزان است ؟

همانطور که گفته شد مواد اولیه و تجهیزات خط تولید در تولید این نوع لوله‌ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود. لذا اگر لوله پلی اتیلن تولید شده از مواد ضایعاتی باشد قیمت آن بسیار ارزان تر و همچنین عمر مفید آن ها بسیار پایین تر خواهد بود.

توصیه هنگام خرید لوله پلی اتیلن

توصیه می گردد از کارخانه ای که لوله پلی اتیلن خریداری می گردد از همان کارخانه نیز اتصالات پلی اتیلنی خریداری گردد زیرا بنا به استفاده از مواد اولیه متفاوت ( درجه ۱ ، ۲ و همچنین مواد ضایعاتی ) نقاط ذوب جهت اتصال اتصالات به لوله ها متفاوت خواهد بود که اگر این امر در نظر گرفته نشود سبب اتصال ضعیف خواهد شد.

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن به نوع مواد اولیه گرید و خلوص مواد اولیه بستگی دارد.

منظور از درصد خلوص، میزان ترکیب پذیری مواد اولیه لوله پلی اتیلن با دیگر ضایعات می باشد.

بر اساس مصوبه جلسه هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن، در فرودین سال ۹۶، جدول اعلام قیمت لوله ها به صورت هفتگی انجام خواهد گرفت.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن تک جداره گازرسانی، لوله تک جداره آبرسانی، لوله دوجداره کاروگیت و لوله پلی اتیلن اسپیرال با احتساب هزینه هایی نظیر تولید و حمل و نقل و تحویل درب کارخانه (با توجه به گریدهای مواد اولیه، یا به صورت کیلویی و یا با توجه به متراژ محاسبه شده و در نهایت اعلام می شود.

متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان از ضایعات در لوله های خود استفاده می کنند، در صورتی که در کار های حساس و پر فشار بایستی از لوله هایی با کیفیت بالا استفاده شود.

به علاوه به منظور آبرسانی به مناطقی نظیر پالایشگاه ها و مجتمع عای صنعتی، بایستی از لوله هایی با بهترین کیفیت استفاده شود.

در واقع باید از لوله هایی استفاده شود که هیچ گونه مواد بازیافتی استفاده شود و تمامی مواد نو باشند

به همین دلیل پایین لودن قیمت لوله پلی اتیلن نسبت به مواد پلی اتیلن، نشان دهنده ضایعات موجود درون لوله ها می باشد.

روش بدست آوردن قیمت لوله ها

هزینه لوله پلی اتیلن به مواد اولیه، فشار و قطر لوله بستگی دارد.

قطر این لوله ها بین ۲۰ الی ۲۴۰۰ میلیمتر متفاوت می باشد.

در کل هرچه فشار لوله پلی اتیلن بیشتر باشد، وزن لوله بالتر رفته و قیمت آن بیشتر خواهد بود.

شما در حین خرید این محصول بایستی به نکاتی نظیر تجهیزات کارخانه، مواد اولیه مصرف شده و پیشینه کارخانه توجه نمایید.

شما بایستی در ابتدا از قیمت هر کیلو پلی اتیلن مطلع شوید. سپس قیمت بدست آمده را در وزن و سایز دلخواه که میتواند متشکل از PE 80  یا PE 100 باشد ضرب نمایید. حاصل بدست آمده، قیمت یک متر از لوله را بیان می کند.

این محاسبات با یکای KG/M انجام می گیرد.

مثال:

اگر قصد خرید لوله پلی اتیلن ۱۰ بار ۲۰۰ میلی متر PE100 داشته باشیم. (قیمت هر کیلو مواد PE10 را هشتاد هزار ریال در نظر بگیریم)

پاسخ:

۷/۰۵ * ۸۰۰۰۰ = ۵۶۴۰۰۰ ریال

در فایل پی دی اف زیر می توانید قیمت ها را مشاهده کنید.

لیست قیمت