88202060 021

10

هدر رفت آب در ایران؛ از هر ۱۰۰ لیتر ۳۵ لیتر

هدر رفت آب در ایران؛ از هر ۱۰۰ لیتر ۳۵ لیتر

یک کارشناس منابع آب گفت: ۹ هزار کیلومتر خط انشعاب آبرسانی در تهران وجود دارد که ۳ هزار کیلومتر آن فرسوده است و از این میزان از هر ۱۰۰ لیتر آب ۳۰ تا ۳۵ لیتر هدر می‌رود.

به گزارش ايرنا، تورج فتحی روز چهارشنبه گفت: ایران کشوری است که در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و بعد از آخرین دوران یخبندان تاکنون همواره در معرض خشکسالی و قحطی آب قرار داشته است.

وی با بیان این که باید مشکل کم‌آبی به صورت ریشه‌ای و اساسی برطرف شود افزود: ابتدا وزارت نیرو باید در یک برنامه زمان‌بندی شده مشکل خطوط فرسوده آبرسانی و هدر رفت آب را برطرف و در گام بعدی آب شرب را از آب غیر شرب (خام) جدا کند.

در کشوری مانند ژاپن که مشکل منابع آبی و بارندگی ندارد آبی که برای شرب استفاده می‌شود از آب غیر شرب که برای مصارف دیگر مانند شستشو استفاده می‌شود، تفكیک شده است؛ در حالی که در کشور ما همان آبی که برای شرب استفاده می‌شود کاربرد بهداشتی هم دارد ازاین رو مصرف آب بسیار بالا می‌رود.

فتحی تاکید کرد: قطعا اطلاع‌رسانی و آموزش هم تاثیر زیادی در کاهش مصرف آب نخواهد داشت زیرا وقتی آب شرب و خام از یک مخزن استفاده شود خود به خود مصرف بالا می‌رود.

بنابر این دولت باید جداسازی آب شرب و غیرشرب را در برنامه فوری کاری خود قرار دهد.

وی گفت: ایران با این وضعیت کم آبی و خشکسالی باید قانون یا آیین‌نامه‌ای ویژه برای موضوع خشکسالی داشته باشد یا این که نهادی متولی مستقیم خشکسالی باشد در حالی که این طور نیست؛ سال‌هاست که با مشکل کم‌آبی و خشکسالی مواجه هستیم و اکنون نیز در شرایط تنش آبی قرار داریم.

البته برخی استان‌ها مانند فارس، هرمزگان، بوشهر و مناطق جنوبی کرمان از تنش آبی خارج شده و به مرحله بحران آبی رسیده‌اند.

فتحی تاکید کرد: یکی از اصلی‌ترین راه‌های هدر رفت آب در کشور بخش کشاورزی است، زیرا آبیاری همچنان به روش سنتی انجام می‌شود بنابر این نگاه مدیران باید تغییر کند و به جای سدسازی‌های مداوم بهتر است شبکه‌های فرسوده را بازسازی و یا روش صنعتی آبیاری را جایگزین روش سنتی در بخش کشاورزی کنند.

یکی دیگر از راه‌های برون‌رفت از تنش آبی بازچرخانی آب است، یعنی آب مصرف شده دوباره به چرخه مصرف باز گردد و برای کارهای غیرشرب به ویژه کشاورزی از آن استفاده شود.

فتحی درباره سرانه مصرف آب در کشور گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی سرانه مصرف آب در ایران هزار و 400 تا هزار و 430 متر مکعب برای هر نفر در سال است، در حالی که استاندارد جهانی مصرف بیش از هزار و 700 متر مکعب در سال است.

با وجود این که مصرف آب در ایران از استاندارد جهانی پایین‌تر است اما همواره مشکل کم‌آبی داریم علت آن این است که آب شرب و غیر شرب ما از هم جدا نیست، هم این که آبیاری در کشاورزی کاملا به روش سنتی انجام می‌شود و هدررفت آب داریم و با توجه به این که ایران کشوری خشک و نیمه خشک است این روند کم آبی را به وجود می‌آورد.

فتحی گفت: اما سرانه مصرف آب در مناطق شهرنشین حدود 20 متر مکعب در شبانه روز است اما در کشورهای اروپایی در 24 ساعت کمتر از 5 متر مکعب است، در حالی که اگر مصرف شرب را از خام جدا کنیم مصرف آب در کشور زیاد نیست.

منبع   : همشهری آنلاین

 
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon