88202060 021

10

 

آژیر بی‌آبی در شمال شرقی ایران/ 5 سد خراسان شمالی خشک شد

مرگ تلخ 4 دریاچه کشور
مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به آخرین وضعیت مخازن سدهای این استان اعلام کرد: اندک آب باقی مانده در مخزن سد اسفراین نیز تا پایان همین هفته مصرف می شود و تنها یک سد استان آب خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم طاهریان گفت: مخزن سد چری یکماه پیش خشک شده و حجم آب و گل و لای مخزن سد شیروان نیز به مقدار پایین‌تر از حجم ضروری برای ایمنی پایداری سازه سد رسیده و آب قابل استفاده ندارد. وی افزود: حجم آب و رسوب باقی مانده در مخزن سد اسفراین نیز کمتر از 7 میلیون متر مکعب است که این رقم تقریبا به نیمه حجم ضروری برای ایمنی پایداری سازه سد کاهش یافته و 4.5 میلیون متر مکعب آن رسوب است.

این مقام مسئول در آب منطقه ای خراسان شمالی تصریح کرد: با وجود این، برداشت آب از این سد برای مصارف شرب و کشاورزی به مجموع روزانه 460 لیتر بر ثانیه ادامه دارد و تا پایان هفته جاری مخزن این سد نیز خشک خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی افزود: آمار موجود نشان می دهد که حجم آب مخزن سد شیرین‌دره نیز در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، 50 درصد کاهش یافته است. طاهریان گفت: به علت برداشت‌های غیرمجاز کشاورزان و باغداران در بالادست سد شیرین‌دره، ورودی آب به این سد در شرایط کنونی صفر است. وی خاطرنشان کرد: این درحالی است که روزانه 2 هزار لیتر برثانیه آب برای مصارف کشاورزی و 300 لیتر بر ثانیه برای مصرف آب شرب شهر بجنورد از مخزن این سد برداشت می‌شود.

این مقام مسئول در آب منطقه ای خراسان شمالی هشدار داد: با ادامه روند کنونی، این سد نیز ذخیره‌ای برای سال آینده نخواهد داشت و وضعیت آن در سال آینده بهتر از سایر سدهای استان در سال جاری نخواهد بود. به گفته طاهریان، 6 سد ساخته شده در این استان توان ذخیره 249 میلیون متر مکعب آب را دارند و 20 هزار و 670 هکتار زمین کشاورزی و باغ زیر پوشش شبکه های آبیاری این سدها است.

منبع : خبرگزاری مهر

Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon