88202060 021

10

وضعیت منابع آب در ۶ حوضه آبریز/ حجم روان آب‌های کشور نصف شد

منابع آب
شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۹

میزان روان آب های موجود کشور در ۶ حوضه اصلی آبریز نسبت به میانگین بلندمدت ۵۳ درصد کاهش یافت که این کاهش در حوضه هامون در شرق کشور به میزان ۸۰ درصد بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجم روان‌آب‌های سطحی کشور در پایان مرداد‌ماه سال جاری به ۳۹ میلیارد و ۳۶۸ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به میانگین بلندمدت ۵۳ درصد کاهش یافته است. بیشترین کاهش روان‌آب‌های کشور در حوضه آبریز هامون بوده که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد و نسبت به درازمدت ۸۰ درصد کاهش یافته است.

بر پایه این گزارش، میانگین بلندمدت حجم کل روان آب‌های سطحی در مرداد‌ماه ۸۴ میلیارد و ۶۶۲ میلیون مترمکعب و دوره مشابه سال گذشته ۴۱ میلیارد و ۳۲۶ میلیون مترمکعب بوده است. همچنین حجم جریان‌های سطحی در پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری رتبه چهل و پنجم را در ۴۷ سال گذشته به خود اختصاص داده است.

حجم جریان‌های سطحی در یازدهمین‌ماه سال آبی جاری نسبت به سال گذشته در ۳ حوضه اصلی آبریز کشور مثبت و در سه حوضه آبریز منفی گزارش شده است. در حوضه های دریای خزر، فلات مرکزی و سرخس جریان‌های سطحی نسبت به سال گذشته به ترتیب ۱۰، ۲۴ و ۲ درصد افزایش یافته است، اما در حوضه‌های خلیج فارس، دریاچه ارومیه و هامون به ترتیب ۱۴، ۱۹ و ۱۴ درصد کاهش داشته است.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon