88202060 021

10

 آبیاری سنتی عامل اصلی هدررفت آب در بخش کشاورزی شهرستان اهر

آبیاری سنتی
سه‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۸

اهر- فرماندار شهرستان اهر روش های آبیاری سنتی را عامل اصلی هدررفت آب در بخش کشاورزی این شهرستان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، اهر یکی از شهرستان‌های آذربایجان شرقی با ۱۲۸ هزار نفر جمعیت بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال۹۰ هجری شمسی است که ۹۲هزار نفر آن در شهر اهر و ۳۶ هزار نفر نیز در روستاها به سر می‌برند و کشاورزی و دامداری دو قطب اقتصادی و تولیدی در این منطقه محسوب می شوند که در کنار آن باغداری، دامپروری و زنبورداری نیز رواج دارد.

تنها با همین توصیف مختصر از وضعیت جغرافیایی و معیشتی شهرستان‌ كوهستاني‌ اهر در ۱۰٣ كيلومتري‌ شمال‌ شرقي‌ تبريز که در مرکز منطقهٔ سرسبز و خوش آب و هوای ارسباران و در فضایی به وسعت ۱۵ کیلومتر مربع گسترده شده، به اهمیت منبعی حیاتی بنام آب در بقا و دوام امور مختلف این شهرستان پی می بریم، موضوعی که با توجه به شرایط عمومی اقلیمی و آب و هوای کشور در چند سال گذشته و کاهش نزولات آسمانی بیش از پیش اهمیت یافته و با وجود قرار گرفتن اهر در منطقه ای کوهستانی و برخورداری از زمستان‌ های سرد و پر برف‌ و تابستان‌ های معتدل‌ در گذشته ایی نه چندان دور، اکنون همانند بسیاری دیگر از مناطق کشور با مشکلات عدیده در حوزه اب مواجه است هر چند که وضعیت آن در قیاس با بسیاری دیگر از شهرستان ها قابل قبول تر است.

اهمیت این موضوع موجب شده تا مسوولان شهرستان اهر با تشکیل جلسات متعدد نسبت به بررسی و اطلاع رسانی ابعاد مختلف این بحران جدی بپردازند که گویا هنوز در بین مردم منطقه چندان جدی تلقی نمی شود و بر همین اساس سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات آب در باغات شهرستان موضوعاتی چون نقش آبیاری سنتی در هدررفت منابع آبی، تجهیز پایاب سد ستارخان و ترویج بکارگیری های نوین آبیاری را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

آبیاری سنتی عامل اصلی هدررفت آب در بخش کشاورزی شهرستان اهر

فرماندار شهرستان اهر در این جلسه با اشاره به لزوم همراهی عموم مردم بویژه کشاورزان در اقدامات مرتبط با حوزه آب اظهار داشت: دولت در راستای مدیریت صحیح منابع آبی تصمیم بر تجهیز چاه های کشاورزی به کنتور حجمی هوشمند گرفته که کشاورزان باید در این زمینه پیشقدم شوند.

سید محمد عابدی با اشاره به اینکه نصب کنتور در چاه های کشاورزی بر مصرف صحیح آب تاثیرگذار خواهد بود، افزود: تاکنون بیش از هفت هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اهر به سیستم آبیاری تحت فشار و بارانی مجهز شده که این طرح باعث کاهش هدر رفت آب در این بخش خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مصرف صحیح و صرفه جویی در مصرف آب باید در اولویت نخست کشاورزان قرار گیرد و بخشداران، دهیاران و سایر مسئولان نیز باید برای تجهیز چاه های کشاورزی به کنتور حجمی هوشمند آب فرهنگ سازی کنند، گفت: با توجه به اینکه استفاده از روش های آبیاری سنتی عامل اصلی هدررفت آب در بخش کشاورزی شهرستان اهر است، با تجهیز چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند و برق دار و مجهز کردن باغات به آبیاری قطره ای قطعاً در شاهد تحول اساسی در مصرف صحیح آب خواهیم بود.

فرماندار شهرستان اهر تصریح کرد: بزرگترین مشکل در حوزه آب این شهرستان وجود چاه های غیرمجاز است که باعث از بین رفتن آب های زیرزمینی می شود و بر همین اساس هدف از تجهیز چاه های کشاورزی به کنتور حجمی هوشمند شناسایی چاه های غیرمجار و برخورد با اضافه برداشت های آب در بخش کشاورزی این شهرستان است.

تجهیز ۳ هزار هکتار از اراضی پایاب سد ستارخان به آبیاری تحت فشار و بارانی

کارشناس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به لزوم تجهیز اراضی پایاب سدها به سیستم آبیاری تحت فشار و بارانی گفت: برخورد با حفر چاه های غیرمجاز آب در مزارع و باغات یک مسئله مهم اجتماعی است که برای مقابله با این معضل نیز برنامه ریزی هایی انجام شده است.

محمد خطیبی در ادامه سخنان خود با اشاره به موانع اجرای طرح های نوین آبیاری در اهر اظهار داشت: در اجرای طرح آبیاری تحت فشار در روستای گرنگاه این شهرستان متاسفانه تنها تعداد اندکی از روستاییان در اجرای این طرح مشارکت کردند در حالیکه با توجه به شرایط حساس و حیاتی فعلی در خصوص بحران کم آبی باید برای مدیریت آب روستائیان راغب اجرای طرح سیستم آبیاری تحت فشار شوند.

وی با بیان اینکه سه هزار هکتار از اراضی پایاب سد ستارخان به سیستم آبیاری تحت فشار و بارانی مجهز شده است، گفت: تجهیز یکهزار و ۵۰۰ هکتار به سیستم آبیاری قطره ای و نیز یکهزار و ۵۰۰ هکتار به سیستم آبیاری بارانی انجام شده که کمتر از میزان پیش بینی های سازمان جهاد کشاورزی است.

کارشناس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در ادامه افزود: شیوه کشت در برخی از روستاهای شهرستان اهر چون گرنگاه، ریحان، مرده کتان، دهستان و نقاره کوب اصلاح شده و همچنین اهالی روستای نقاره کوب در اجرای طرح آبیاری تحت فشار بیشترین مشارکت را داشته اند که ادامه این روند می تواند در مقابله با بحران آب در این شهرستان اثرگذار باشد.

خطیبی با اشاره به اینکه عدم استفاده درست روستائیان از سیستم آبیاری تحت فشار باعث هدر رفت بیشتر آب در بخش کشاورزی شده، تصریح کرد: باید روش های استفاده صحیح از سیستم های آبیاری تحت فشار به کشاورزان آموزش داده شود و علاوه بر آن تجهیز چاه های کشاورزی دارای مجوز به کنتور هوشمند در جهت مدیریت منابع آب مورد توجه قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon