88202060 021

10

رودخانه کرج محل دفن زباله های شهری و صنعتی / مسئولان پیش از گرم شدن هوا زباله‌های حاشیه رودخانه را ساماندهی کنند

رودخانه کرج محل دفن زباله های شهری و صنعتی

یک فعال محیط زیست با بیان اینکه رودخانه کرج به محل دفن زباله های شهری و صنعتی و نخاله‌های ساختمانی تبدیل شده است گفت: مسئولان تا پیش از گرم شدن هوا زباله‌های حاشیه رودخانه را ساماندهی کنند. رضا سلیمی در گفتگو با خبر نگار مهر با بیان این مطلب افزود: رودخانه کرج زمانی یکی از پاک ترین رودخانه‌های ایران بود ولی متاسفانه امروز به محلی برای جمع شدن زباله شهری و صنعتی و نخاله‌های ساختمانی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه در مجاورت این رودخانه شهرداری کرج پارکی بسیار زیبا احداث کرده اظهار داشت: اما در ضلع شرقی پارک شهید چمران که رودخانه کرج در کنار آن جاری است صحنه‌های بسیار زشتی از انبوه زباله‌ها وجود دارد که تما زیبایی پارک گلهای شهید چمران را تحت شعاع قرار می‌دهد.

این فعال محیط زیست تصریح کرد: با گرم شدن هوا ظرف چند روز آینده به دلیل تولید بوهای نامطبوع ناشی از انباشت انواع زباله در حاشیه این رودخانه عملا امکان استفاده از فضای پارک نیز از بین می‌رود. سلیمی از مسئولان شهردای کرج که نام این شهر را ایران کوچه نامیده‌اند درخواست کرد: هرچه سریعتر نسبت به ساماندهی زباله‌های این رودخانه که هم از منظر شهری فضای پارکی که شهرداری هزینه زیادی برای احداث آن صرف کرده مخدوش ساخته و هم آسایش اهالی منطقه و محیط زیست رودخانه را بر هم زده اقدام کنند.

وی به مسئولان شهری کرج پیشنهاد کرد: کانالی را از ضلع شمالی این پارک که از پل میدان کرج آغاز و به ضلع جنوبی این پارک که پل اتوبان تهران کرج منتهی می‌شود طراحی و در کنار آن از آلاچیق‌هایی برای استفاده عموم احداث کنند. به اعتقاد سلیمی، با این اقدام هم زباله‌های رودخانه کرج ساماندهی می‌شود و هم فضای بیشتری در اختیار شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت فراهم می‌شود.

 

رودخانه کرج محل دفن زباله های شهری و صنعتی

وی ضرباتی که افراد شکارچی به محیط زیست وارد می کنند به خصوص در مورد وحوش منطقه خارتوران را غیرقابل جبران دانست و تصریح کرد: زیست بوم این منطقه با وسعت و تنوع زیستی بسیار عالی کلیدورهای متنوع بهار و تابستان را در خود جای داده و ما تمام توان خود را در کمیته بحران استان با تامین اعتبار به کار گرفته ایم تا با مدیریت جهادی بتوانیم در حفاظت از این منطقه گام های مناسبی برداریم. معاون محيط طبيعي و تنوع زيستي اداره كل حفاظت محيط زيست استان سمنان در پایان عنوان کرد: بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال گذشته حدود 150 راس گور خر و چیزی بالغ بر 25 قلاده یوز در منطقه خارتوران بیارجمند شاهرود زیست می کنند.

منبع : خبرگزاری مهر

رودخانه کرج محل دفن زباله های شهری و صنعتی

 

Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon