88202060 021

10

اجرای طرح 6 ساله احیای ذخایر رودخانه‌ها

اجرای طرح 6 ساله احیای ذخایر رودخانه‌ها
یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۵
یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر افت شدید منابع آب زیرزمینی کشور به دلیل خشکسالی‌ها، گفت: یک برنامه 6 ساله برای احیای منابع آبی رودخانه ها اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد میبدی گفت: در سال‌ های اخیر روان‌ آب‌ های کشور در شرایط تَرسالی و نرمال 30 تا 40 درصد کاهش یافته که دلایل مختلفی برای این موضوع می‌توان برشمرد و یکی از عوامل مهم آن را می‌توان افت شدید منابع آب زیرزمینی و نفوذ روان‌ آب‌های سطحی برای جبران کمبود آب در آبخوان دشت‌ های کشور عنوان کرد.

مدیرکل دفتر نظام‌هاي بهره‌برداري و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر لزوم مدیریت برداشت آب از شبکه سنتی و رودخانه‌های کشور از کاهش 40 درصدی روان‌ آب‌های سطحی خبر داد و افزود: سالانه بین 6 تا 8 میلیارد مترمکعب آب از شبکه سنتی و رودخانه‌های کشور برداشت می‌شود که با تهیه بیلان دشت‌ های کشور، میزان بارندگی، تبخیر، سیلاب، نفوذ و برداشت‌ ها مشخص خواهد شد و ما خواهیم دانست که بیلان یک دشت در بازه زمانی مشخص، مثبت بوده یا منفی است.

وی ادامه داد: در گذشته پس از بارندگی در ارتفاعات، بخشی از آب به‌ صورت روان‌ آب سطحی وارد رودخانه‌ها می‌شد و بخشی نیز با نشت در زمین‌ های بالادست به‌ تدریج در دشت‌ ها و ارتفاعات پایین‌تر وارد رودخانه می‌شد، اما با توجه به افت شدید آب‌ های زیرزمینی، جهت جریان عوض شده و رودخانه‌ ها به منبع تغذیه آبخوان‌های زیرزمینی تبدیل شده‌اند.

میبدی عامل دیگر برای کاهش روان‌ آب‌ ها را ایجاد بندسارهای زیاد در بالادست رودخانه‌ها عنوان کرد و افزود: در گذشته بیشتر بندسار بر روی رودخانه‌ها در مناطق پایین‌ دست ایجاد می‌شد، اما هم‌اکنون در بالادست رودخانه‌ ها نیز مردم با ایجاد بندسار، آب رودخانه‌ها را به زمین‌ ها یا مخازن ذخیره منحرف می‌کنند؛ این از یکسو می‌تواند برای تامین آب زیرزمینی مفید باشد، اما تاثیر عمده آن کاهش حجم آب رودخانه‌ها و نرسیدن آب به مخزن سدهای کشور است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به افزایش کلی دمای هوای کشور بیان داشت: پدیده تغییر اقلیم و به موازات آن افزایش تبخیر در منابع آب سطحی نیز عامل مهمی در کاهش حجم روان‌ آب‌ ها است و بر اثر خشک شدن زمین بر اثر تبخیر بیش از حد، بخش عمده بارندگی برای اشباع بستر بارش و تامین رطوبت خاک از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون آب‌ های سطحی در شبکه‌ های آبیاری و زهکشی پیشرفته کشور در وضعیت نرمال است ادامه داد: متاسفانه در رودخانه‌های سنتی که شبکه آبیاری و زهکشی دارند و مردم آب موردنیاز خود را از آنها تامین می‌کنند، وضعیت نامناسب و کنترل‌ نشده است چرا که محل‌های خروج آب، میزان برداشت و تناسب برداشت آب و مصرف در این رودخانه‌ ها تحت کنترل قرار نگرفته است.

میبدی ادامه داد: یکی از کارهایی که از سال آینده در طرح احیا و تعادل‌ بخشی آب‌ های زیرزمینی انجام خواهد شد تجهیز نقاط برداشت آب با دستگاه‌ها و ابزارهای اندازه‌گیری است و با تجهیز رودخانه‌ها در یک دوره 6 ساله، سامانه جامعی برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌ های میزان آب برداشت‌ شده از آب‌ های سطحی و زیرزمینی از جمله رودخانه‌ های کشور ایجاد خواهد شد.

مدیرکل دفتر نظام‌هاي بهره‌برداري و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: مدیریت آب کشور باید در آینده قادر باشد داده‌های ورودی و خروجی آب به دشت‌ ها و در مجموع بیلان آب دشت‌ های کشور را در اختیار داشته باشد که این موضوع با تجهیز ابزارهای اندازه‌ گیری، جمع‌ آوری داده‌ ها، تهیه بانک اطلاعاتی و تهیه بیلان دشت‌ ها امکانپذیر خواهد بود.

وی تصریح کرد: در آینده با داشتن این اطلاعات خواهیم توانست در شرایط مختلف کشور همچون خشکسالی‌ها و افت کیفی آب در یک منطقه مشخص، قدرت برنامه‌ ریزی و تصمیم‌گیری داشته باشیم.

منبع : خبرگزاری مهر
Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon