88202060 021

10

چرا منهول پلی اتیلن ؟

منهول پیش ساخته پلی اتیلن با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت از یک سو و گسترش صنایع از سوی دیگر مسئله آلودگی محـیط زیسـت روز بـه روز اهمیـت بیشــتری پیـدا مــی‌نمایـد. یکی از عوامل آلودگی محـیط زیست وجـود فاضلاب‌ها می‌باشد و لذا بایستی آنها را جمـع‌آوری و از شهرها بیرون راندو  ابتدا آنها را تصفیه نمود و ســپس بـه گــردش آب در طبیعت برگردانید. بنابراین استفاده  از منهول پلی اتیلن برای رسیدن به اهداف،  جمـع‌آوری گنداب‌ها و پساب‌ها از محـیط زیست در شهرها از دیدگاه‌های زیر لازم و ضروری است‌.

    بهداشت همگانی
    استفاده مجدد از فاضلاب
    حفظ زیبایی‌های محـیط زیست
    تاثیر بر سفره‌های آب زیرزمینی

شبکه‌های فاضلاب شامل خطوط جمع‌آوری فاضلاب ، منهول (آدم روها) , ‌ایستگاه‌های تلمبه زنی و تصفیه خانـه مـی‌باشــند.

چرا منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

بیشترین استفاده از منهول پلی اتیلن در خطوط انتقال فاضلاب می‌باشد و البته کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز دارد که استفاده از آن را به استفاده در شبکه‌های انتقال فاضلاب نمی‌کند و منهول در واقع محفظه‌ای است که برای بازبینی ، اجرای تعمیر و نگهداری یا تنظیم شیرآلات یا خدمات دیگر (شامل آب، فاضلاب، تلفن، برق، تخلیه طوفان، گرمایش منطقه و گاز) بکار می‌رود. بعبارت دیگر منهول بویژه منهول فاضلاب برای اتصال خطوط و تاسیسات زیرزمینی و متصل کردن چند شبکه و خط به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در وافع منهول پلی اتیلن دارای خواص منحصر به فردی بوده و خواصی مانند چگالی، شاخص جریان مذاب، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها می‌توان به شیوه‌ی کاتالیست و روش پلیمریزاسیون کنترل کرد. منهول پلی اتیلن ساخته شده از پلی اتیلن می‌باشد. پلی اتیلن پرمصرف‌ترین ماده پلاستیکی در جهان است که از ساده‌ترین و ارزان ترین پلیمرها محسوب می‌شود و از پلیمریزاسیون اتیلن , پلی اتیلن بدست می‌آید.

چرا از منهول پلی اتیلن استفاده کنیم

 مزایای استفاده از منهول پلی اتیلن

•    هزینه‌های بسیاری کاهش داده می‌شود زیرا منهول پلی اتیلنی سبک است و نصب و حمل و نقل آن به راحتی صورت می‌گیرد و نصب و اجرای آن بسیار ساده تر و به زمان و نیروهای انسانی کمتری نیاز است.

•    دسترسی به مسیر کابل‌های زیرزمین در سیستم‌های مخابراتی وتوانایی تعمیر و باز سازی منهول‌های فرسوده آسان می گردد.

•    درصورتی که پس از اتمام پروژه نیاز به افزایش طول منهول داشته باشید، می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید و مصرف کننده می‌تواند بر طبق نیاز میزان تخلیه خروجی منهول پلی اتیلن را به راحتی تنظیم کند.

•    بدنه‌های منهول پلی اتیلن کاملا آب بندی شده و هیچ گونه ماده اضافی داخل نشت نمی‌کند و حتی از ورود گزینی حشرات و جانوران موذی در محل منهول جلوگیری می‌کند و صاف بودن سطح منهول مانع چسبیدن مواد تخلیه شده صنعتی و خانگی به دیواره آن می‌شود.

•    به علت انعطاف پذیری و مقاومت بالای منهول پلی اتیلن، این منهول بر اثر زلزله و یا بر اثر ضربات وارد شده در حین حمل و نقل و نصب آسیبی نمی‌بیند و به دلیل عدم شکستگی و تخریب ، ضایعات فوق‌العاده پایین نیز دارد.

•    تماس حلال‌ها و گازهای شیمیایی و با بدنه منهول نمی‌تواند اثری روی آن بگذارد.

•    این نوع منهول دارای طول عمر بسیاری هستند و در رطوبت دچار پوسیدگی نمی‌شوند.

•    مواد چسبنده اسیدی واکنشی با منهول پلی‌اتیلنی نمی‌دهند اما در منهول بتنی مواد اسیدی و به فلزات و بتن حمله کرده و آنها را تخریب می‌کند باعت خوردگی بتن می‌شوند.

•    رنگ روشن مواد پلی اتیلنی باعث ایجاد دید مناسب جهت نظافت مجاری فاضلاب می‌گردد و به کمترین نور برای رویت داخل آن نیاز است اما داخل منهول بتنی خشن است و به مرور زمان تیره و لجن‌گیر می‌شود بنابراین داخل شدن به منهول و ایجاد شرایط مناسب دشوار است.

•    در منهول پلی اتیلنی نردبان‌هایی طراحی شده است که برای سال‌ها بدون عیب کار می‌کند و سالم می‌ماند اما نردبان‌های فلزی سطحی سخت دارند که در صورت بر خورد با آن احتمال آسیب رسیدن به افراد است.

ویژگی های منهول پلی اتیلن

نصب و اجرای منهول پلی اتیلن

نصب و اجار منهول ها در برخی مواقع بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. سادگی و سهولت نصب منهول پلی اتیلن بارزترین مشخصه و مزیت این منهول‌های به انواع دیگر منهول است و این یعنی کاهش هزینه‌ها در مقایسه با منهول‌های بتنی.
سازگاری و انعطاف پذیری منهول پلی اتیلن

در حالی که در منهول‌های بتنی و آجری، هرگونه حرکت یا ارتعاش در خاک می‌تواند یک شکست در بدن یا در اتصال سفت و سخت است که در اتصالات لوله وجود دارد؛ در منهول‌های پلی‌اتیلنی هم سازگاری با خاک به عنوان انعطاف پذیری آن به نفع خود بازی می‌کنند.

نصب و اجرای منهول پلی اتیلن

مقاومت بالای منهول پلی اتیلن

خود مقاومت منهول پلی اتیلن یکی از مهمترین نقاط قوت این محصول می باشد. منهول‌های بتنی و آجر مقاومت در برابر اثرات فاضلاب و پسآب بسیار آسیب پذیر بوده و بعد از مدت بسیار کوتاهی دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. با این حال، منهول‌های پلی اتیلن مقاومت بالایی در برابر نمک‌ها ، اسیدها و سایر مواد موجود در فاضلاب و پساب دارند.

مقاومت منهول پلی اتیلن

Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon