88202060 021

10

لوله زهکش

لوله زهکش

 زهکشی فرآیند خارج نمودن آب سطحی اضافی و مدیریت سفره آب زیرزمینی کم عمق از طریق نگه داشت و دفع آب و مدیریت کیفیت آب برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی است، در حالی که محیط زیست نیز حفظ شود.

لوله های زهکش PVC از دیگر محصولات تولیدی مجموعه پارس اتیلن کیش می باشد که با استفاده از ماشین آلات اتریشی و با استفاده از تکنولوژی آلمان، مطابق با استاندارد DIN 1187آلمان تولید می شود.

لوله های زهکش به صورت کلافهای خرطومی مشبک و غیر مشبک تولید می شوند که طول کلافها و تعداد سوراخ ها در هر ردیف بر حسب سفارش متقاضی قابل تغییر می باشد.

کاربرد لوله های زهکشی PVC (مهمترین موارد)

کاربرد لوله های زهکش

• در اراضی کشاورزی که به دلایل مختلف خاک آنها شور یا قلیایی گردیده است.

• اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها و ... .

• در زمین های ورزشی یا تفریحی.

 

 

 

مزیت های لوله های پی وی سی زهکش نسبت به انواع دیگر لوله ها

مزیت لوله های زهکش

 • عمر مفید طولانی آنها نسبت به لوله های سیمانی یا سفالی.>
 • سبک بودن وزن و حمل و نقل آسان.
 • سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب و کارگذاری لوله.
 • مقاومت در مقابل املاح شیمیایی آب و خاک
 • قابلیت انعطاف پذیری.
 • داشتن منافذ ورودی های یکنواخت.
 • به دلیل Rigid بودن PVC احتمال انسداد در سوراخ ها و همچنین تغییرات طول و عرض سوراخ ها در لوله های زهکش P.V.C بسیار نادرتر از سایر لوله های پلیمری سوراخ دار می باشد. به همین دلیل لوله های سوراخ دار P.V.C در دنیا به عنوان پر مصرف ترین لوله پلیمری در بخش زهکش می باشد.
 • به دلیل کاروگیت (کنگره ای) بودن لوله زهکش پارس اتیلن کیش، تحمل بار خارجی آنها (Ring Stiffness) بسیار بالاتر از لوله های صاف می باشد.

 لوله زهکش با پوشش الیاف مصنوعی

پوشش لوله های زهکش

برداشت بی رویه شن و تخریب محیط زیست جهت تأمین شن دانه بندی به عنوان فیلتر لوله زهکشی و همچنین عدم امکان عملی دسترسی به فیلتر شنی مناسب و استاندارد و عدم امکان انجام عملیات شن ریزی استاندارد در محل پروژه از یک طرف و بالا بودن هزینه تأمین شن دانه بندی شده استاندارد و هزینه اجرای پروژه زهکشی با فیلتر شنی از طرف دیگر باعث گردیده که کشورهای پیشرو در زهکشی اراضی کشاورزی و صنعتی مانند، فرانسه، هلند، انگستان، مصر و ... پوشش (فیلتر) الیاف مصنوعی را به دلیل بالا بودن معیارهایی مانند نگهداری ذرات، عدم گرفتگی و انسداد فیلتر، استحکام مکانیکی مواد پوشش و معیار هیدرولیکی و طول عمر بهره برداری بسیار بالا جایگزین فیلتر معدنی (شن) نمایند، بطوریکه طی دو دهه اخیر فیلتر معدنی (شن) در این کشورها منسوخ گردیده است و فیلتر مصنوعی متداولترین و رایج ترین فیلتر هوا شناخته شده در پوشش لوله های زهکشی گردیده است.

سرعت اجرای لوله گذاری لوله های زهکشی با فیلتر هوا مصنوعی تقریباً دو برابر لوله ها با فیلتر معدنی می باشد به طوریکه هزینه لوله با فیلتر مصنوعی کمتر از لوله با فیلتر معدنی می باشد و هزینه اجرای پروژه زهکشی با لوله دارای پوشش مصنوعی کاهش قابل ملاحظه ای را در بر دارد. مجموعه پارس اتیلن کیش طی چند سال گذشته ماشین آلات و تکنولوژی و دانش فنی تولید لوله زهکش با پوشش الیاف مصنوعی را از کشور آلمان خریداری و در واحد تولیدی خود نصب و راه اندازی نموده است. نوع و پوشش الیاف مصنوعی لوله زهکش براساس مشخصات خاک محل اجرای پروژه تعیین می گردد و معمولاً نفوذپذیری فیلتر از 300 میکرون تا 1000 میکرون می باشد.

پوشش الیاف مصنوعی با وجود دارا بودن مزایای زیادی در مقایسه با فیلتر شنی، نیازمند دقت بسیار بالا در انتخاب الیاف و پروسه تولید می باشد. نوع الیاف و یکنواختی پوشش لوله و همچنین ترکیب الیاف ها از فاکتورهای تعیین کننده یک پوشش الیاف مصنوعی مناسب است.

مشخصات فنی لوله های زهکشی PVC پارس اتیلن کیش

لوله زهکشی

لوله های زهکش PVC این شرکت بر اساس استاندارد DIN 1187 آلمان تولید می گردند.

مجموعه پارس اتیلن کیش لوله های مشبک زهکش PVCرا با استفاده از مواد اولیه پودر PVC و با افزودن استابلایزرهای مخصوص لوله های زهکش که از معتبرترین مجموعه های تولید کننده این افزودنی ها تهیه می نماید، آماده و تولید می نماید. لوله های زهکش PVC این مجموعه تنها لوله های تولید شده در ایران می باشد که کاملاً مطابق استاندارد DIN 1187 آلمان بوده و در هر ردیف لوله 6 سوراخ داشته و میزان سطح آبکشی آنها قابل مقایسه با سایر لوله های دیگر نمی باشد.

در جدول شماره یک مشخصات کامل لوله ها و در جدول شماره 2 مشخصات سوراخ ها ارائه گردیده است.

 

جدول مشخصات لوله های زهکش ( شماره یک)

اندازه اسمی

(میلیمتر)

قطر خارجی

(میلیمتر)

رواداری قطر خارجی

(میلیمتر)

حداقل قطر داخلی

(میلیمتر)

طول کلاف

100

100

5/0 ±

91

100 متر

125

5/125

5/0 +

1 -

115

100 متر

160

5/159

5/0 +

1 -

144

70 متر

200

5/199

5/0 +

1 -

182

40 متر

کنترل کیفی

با کیفیت بودن محصولات مهمترین اولویت مجموعه پارس اتیلن کیش می باشد، به همین خاطر بطور مداوم   مواد اولیهو محصولات را مطابق با استانداردهای موجود، کنترل و موارد را بصورت اسناد کنترلی ثبت و نگهداری می نماید .به منظور انطباق لوله های زهکشی تولیدی این مجموعه با ویژگیهای مورد نیاز تعیین شده در استاندارد DIN 1187آلمان آزمایشات زیر بر روی لوله ها انجام می پذیرد:

  • آزمون مقاومت به ضربه.
  • آزمون سفتی، دو پهن شدن.
  • آزمون منافذ آبکش.
  • آزمون کشش با اتصالات بوشنی.
  • آزمون ابعاد.
  • آزمون نشانه گزاری.
  • آزمون وضعیت ظاهری.

جدول مشخصات سوراخ های زهکش (شماره 2)

شرح

لوله های زهکش پارس اتیلن کیش

قطر لوله (میلیمتر)

200

160

125

100

تعداد سوراخ در هر ردیف دور لوله

6

6

6

6

تعداد ردیف سوراخ در یک متر طول

61

84

86

86

تعداد کل سوراخ ها در یک متر طول

366

504

516

516

ابعاد سوراخ ها (میلیمتر)

8*3/1

5*3/1

5*3/1

5*3/1

سطح آبکشی هر سوراخ (میلیمتر)

4/10

5/6

5/6

5/6

سطح آبکشی در یک متر (میلیمتر)

3806

3276

3354

3354

Apps Telegram iconfacebook icongoogle icontwitter iconyoutube icon