مزایای لوله پلی اتیلن

 

ويژگيها و مزيت هاي لوله و اتصالات پلی اتیلن پارس اتیلن کیش

لوله پلی اتیلن


۱- مقاومت در برابر پوسيدگي، سايش و ضربه

اين خاصيت به همراه خصوصيت قبلي عامل افزايش قابل توجه عمر مفيد اين لوله‌ها نسبت به لوله‌هاي ديگر مي‌باشد. به عنوان نمونه ميتوان به طرحي اشاره كرد كه در سال ۱۹۹۶ در كشور عمان و براي گروه اجرا شده است. با اجراي اين پروژه ۱۹ كيلومتر خط لوله كربن-استيل كه در اثر خورندگي شديد از بين رفته بود، با لوله هاي پلي اتيلن از گريد (PE 100 (Water/ Crude تعويض گرديد. در اين طرح با توجه به شرايط محيطي عمر كاري لوله هاي پلي اتيلني حداقل ۱۵ سال در نظر گرفته شده است. از سال ۱۹۹۶ تاكنون هيچگونه نقيصه و نشتي در اين لوله ها گزارش نشده است در حاليكه دوره كاركرد مفيد لوله هاي فولادي در همان شرايط، حداكثر ۲ سال بوده است.

۲- مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر خوردگي گالوانيكي

اين خصوصيت در واقع مهمترين عامل استفاده از اين لوله‌ها در دريا مي‌باشد چرا كه تركيب هوا و آب، خصوصا آب دريا، براي لوله‌هاي فلزي متعارف بسيار خورنده است. شايان ذكر است خوردگي گالوانيكي لوله‌هاي پلي‌اتيلن تقريبا صفر است.

۳- خاصيت انعطاف پذيري مناسب

اين خاصيت باعث سهولت نصب اين لوله ها شده و همچنین باعث صرفه جویی در مصرف اتصالات مي‌گردد. شعاع مجاز خمش لوله پلي اتيلن به طور متوسط ۲۰ برابر قطر خارجي آن مي باشد.

۴- خاصيت جمع شوندگي(Collapsibility) بسيار بالا در راستاي لوله

لوله پلی اتیلن

۵- سبكي وزن

اين لوله ها نسبت به لوله هاي فولادي داراي وزن بسيار كمتري می باشند در نتيجه حمل و نقل و انبار نمودن آنها آسانتر بوده و با هزينه كمتري انجام مي‌شود.

۶ -مقاومت عالي در برابر زمين لرزه و رانش زمين

با توجه به ميزان ضريب كشش بالا در مواد پلي اتيلن و استحكام كافي در برابر فشار ضربه‌اي، لوله هاي پلي اتيلن بهترين مقاومت را در برابر ارتعاشات زمين لرزه و جابجايي لايه هاي خاك نشان مي‌دهند. به عنوان مثال در اطلاعات خسارات وارد بر لوله پلي اتيلني در اثر زلزله کوبه ژاپن میزان خسارات صفر بوده است.

۷- قابليت اتصال بسيار محكم، بدون نشتي و در عين حال انعطافپذير

جوش لب به لب يا (الكتروفيوژن) اين اتصال قوي به وسيله جوشكاري يا اتصال از طريق فلنج و حاصل می‌گردد


۸- مقاومت بالا در برابر اشعه فرابنفش خورشيد


۹ -دارا بودن خصوصيات هيدروليكي بسيار مناسب

لوله پلی اتیلن

به علت سطح داخلي كاملا صاف و صيقلي، اين لوله ها در مقايسه با لوله هاي ديگر از افت اصطحكاكي بسيار كمتري برخوردار می باشند در نتيجه در بسياري اوقات براي عبوردادن دبي مشخصي از سيال، در مقايسه با ساير انواع لوله ها خصوصا وقتي طول خط لوله زياد است. موضوع فوق در مقايسه با لوله هاي فولادي، ( قطر كمتري خواهند داشت ) بسيار برجسته مي‌باشد، چرا كه در لوله‌هاي فولادي جهت پوشش داخلي معمولا از يك لايه سيماني استفاده مي‌شود كه اين لايه علاوه بر كاهش سطح مقطع موثر لوله باعث افزايش زبري گشته، افت فشار بالاتري ايجاد مي‌گردد. تامين لوله‌هاي فولادي با قطر بالاتر به تنهايي مي‌تواند بسياري از اختلاف هزينه‌های خريد لوله را پوشش دهد.

۱۰- هزينه پايين تعمير و نگهداري

به دليل خصوصيات مناسب لوله هاي پلي اتيلني، معمولا اين لوله ها در يك بازه زماني طولاني نياز به تعمير ندارند و در صورت نياز به تعمير، اين كار با هزينه پايينی امكانپذير خواهد بود. اين در حالي است كه تعمير لوله هاي فولادي با مشكلاتي همراه می باشد ( و بالطبع با هزينه بالايي انجام ميشود ). از جمله عدم امكان تعمير پوشش لوله در بستر دريا.

۱۱ – مقاومت در برابر مواد شيميايي

محيط هاي اسيدي و بازي و همچنين بسياري از محلولها و مواد شيميايي تاثيري بر پلي اتيلن نمي گذارند. همين امر يکي از مهمترين مزيت هاي لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن مي باشد. لیست بسیاری از مواد شیمیائی که بروی لوله و اتصالات پلی اتیلن تاثیرگذار نیستند را می توان در مقاله  مقاومت لوله‌های پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی مشاهده نمود.

۱۲ – جريان پذيری عالی داخلی

از آنجائيکه سطح درونی لوله و اتصالات پلی اتیلن صاف و با زبری بسیار پائین است، سیالات درون آن جريان سريعی دارند و این به سبب ضریب زبری حدود ۰٫۰۰۷ لوله و اتصالات پلی اتیلن پارس اتیلن کیش می باشد.